среда, 27 апреля 2016 г.

Aczkolwiek głazy sztachetki te są z odmiennych epok oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak że nieraz mało fachowym ślipiem z trudem je odróżnić.

Wprawdzie kamienie ogrodzenia te pochodzą z różnych czasów oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak że niekiedy mało biegłym ślipiem z trudem je odróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają przyrodniczym barwom, banalnej obróbce oraz względnie niskiej zapłacie. Występują w wielu krajach Polski – piaskowiec najprościej odnaleźć w Górach Świętokrzyskich, Karpatach oraz Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz również w Górach Świętokrzyskich. Ten materiał ogrodzeniowy wydobywa się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym rozkrusza lub wstępnie obrabia, składa na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką a następnie posyła do miejsca budowy ogrodzenia plastikowe na plot i furtę ogrodzeniowa. Wykorzystywany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak scementowany spoiwem piasek, którego ziarna nie przekraczają 2mm średnicy. Kiedy lepiszczem jest np. krzemionka, nazywamy go krzemionkowym (kwarcyt), gdy związki wapnia -wapiennym. Oprócz substancji zlepiających występują tam również różne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim modyfikuje się kolor skał na ogrodzenie PCV z Zbąszynia na ogrodzenie i furtkę sztachetowa, przybierają one wtenczas rozmaite tony czerwieni, brązu a także zieleni. W przyrodzie ułożone są w warstwy o wielorakiej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak pokaźnych złóż wycina się najogromniejsze bloki, wykorzystywane później np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte bloki skalne wolno również ciąć na sześciany o regularnych zarysach, używane potem w budownictwie (również na ogrodzenia). Wolno też je dzielić przy pomocy specjalnych klinów i dłut na małe, nieregularnych kształtów kawałki. Służą do układania nawierzchni ścieżek oraz konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowomodne sztachety z plastiku stosuje się też wapienie - skały osadowe, powstałe spośród zgromadzonych na dnie mórz oraz jezior resztek organizmów żywych, głównie skorup małż a także ślimaków.

Zazwyczaj są bardziej miękkie aniżeli piaskowce, a przez to łatwiejsze w obróbce, ale również mniej trwałe. Wapienie pochodzące z dawnych er geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować promowane na balustrady Winylowe na plot i bramkę ogrodzeniowa. Nadają się jednakże po największej części do wykorzystywania w środku budynku, dlatego że poddawane działaniu warunków atmosferycznych szybko tracą połysk. Wapienie można wykorzystać do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki oraz dojazdy, do urządzania parków skalnych. Na Lubelszczyźnie stosuje się je także do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najlepiej przydają się piaskowce krzemionkowe, ponieważ są odporniejsze na szlifowanie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od stylu ogrodu a także własnych upodobań forma kamiennych tafli może być urozmaicony – od łamanych, nieproporcjonalnych, aż po pionowo przyciętych prostokątów względnie kwadratów. Murki a także sztachety plastykowe na ogrodzenie i furtkę ze sztachetek wznosi się z skał przeróżnego konturu, ułożonych na kamiennym ewentualnie betonowym fundamencie. Jeśli ogrodzenie powstaje z fragmentów o nietypowych kształtach, należy je właściwie zestawiać tzn. tak, aby kształt każdego kolejnego integrował się z uprzednim. Ażeby takie płot było solidne jego grubość winna równać się 50-70 cm. Większe luki w środku można dopełniać zaprawą cementową i gruzem. Ogrodzenie z plastyku z bloczków kamiennych o przyciętych równych bokach muruje się podobnie jak z cegły ewentualnie pustaków. Piaskowce i wapienie możemy wykorzystać również do budowy schodów, kominków ogrodowych a także innych komponentów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce wykorzystywane do konstrukcji ogrodzenia Poznań należą do kamieni mało wytrzymałych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca a także niskich temperatur w mgnieniu oka niszczeją oraz nabierają ciemnego koloru. Łatwo przerastają także mchem oraz wodorostami. Można temu zapobiec pokrywając pokrywę ogrodzenia Poznań bądź rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie próbujmy zdrapywać kurzu z nawierzchni ogrodzenia ostrymi urządzeniami np. drucianą szczotką, bowiem na kamieniu mogą utrzymywać się ostre rysy. Wyspecjalizowane jednostki pucują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli nie mamy możliwości automatycznego polerowania ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej. Jeżeli jednak pragniemy, by głazy na ogrodzeniu ekspresowo wyglądały na stare, nie możemy ich niczym chronić ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий