понедельник, 25 апреля 2016 г.

Roślinne ogrodzenie albo jak kto woli żywopłot

Żywe ogrodzenie czyli żywoplot


Żywopłoty najczęściej spełniają role ogrodzenia, lecz częstokroć służą dodatkowo za ozdobę. W większości wypadków takie sztachety PCV sadzi się w nasłonecznionych położeniach, w których błyskawicznie wzrastają i mocno się zagęszczają. Co niemiara czaru maja tez takie rosnące ploty, jakie wiodą poprzez osłonięte kąciki skweru. Ciemna zieleń liści wraz z przezroczysta tu i ówdzie plątanina witek lub kwiatami komponują przyciągające spojrzenie obrazki, a ożywcza wilgoć, bijąca od pogrążonej w mroku gleby , powoduje iż nawet krótki spacer obok takiego płotu wycisza oraz uspokaja.


Projektując ogrodzenie Poznań z żywopłotu, należy uwzględnić funkcje takiego parkanu, warunki jakie są w skwerze, oraz nasze preferencje i czas który zdołamy poświecić na jego pielęgnacje.Żywopłoty o prostym pokroju same rosną, nierzadko także bujnie rozkwitają, ale wymagają także sporo miejsca. Geometryczne ewentualnie fantazyjnie profilowane zielone sztacheta z PCV mogą być niezwykle cienkie, chociaż wypada je regularnie wycinać i właściwie nie rozkwitają. Nie bez wpływu są również koszty nabycia roślin na parkan.Jest zatem nad czym się zastanawiać, ponieważ takie ogrodzenie konstruuje się na długi okres czasu, niekiedy nawet na pokolenia.


Na ogól wystarczający jest żywy plot o wysokości 1,5m. Na takie plot w cieniu nadaje się ligustr pospolity, niesłychanie modny w naszym kraju na żywopłoty modelowane. Ma on wiele zalet:
•ma mało wymagań,
•odpowiednio toleruje porę suchą,
•szybko rośnie,
•cyklicznie podcinany porządnie się zagęszcza oraz nie ogałaca od dołu,
•w regionach o łagodnym klimacie, np. na naszym wybrzeżu, nie traci zima liści, natomiast nawet jeżeli je zgubi, to i tak gąszcz jego gałązek komponuje nieprzenikniony dla wzroku plot,
•jest tani.


Ligustr można zamienić z irga połyskująca - jesienią wspaniale się przebarwia na wielorakie odcienie żółci, brązu i czerwieni. Warto polecić tez żywe ogrodzenia kształtowane z grabu, którego suche listki o barwie starego złota trzymają się na gałęziach aż do wiosny.Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące ploty nieformowane. Są to m.in. gatunki o ładnych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki i kaliny. Tym, którzy kochają otaczać się przydatnymi roślinami zalecamy na takie ogrodzenie czarna porzeczkę. Wolno ją nadawać jej kształt wyłącznie od strony ogrodu, oraz cześć gałęzi pozostawić nieprzyciętych, aby owocowały.


Nadzwyczaj wysokie, bowiem ponad dwumetrowe sztachety z plastiku stanowi barierę nie do przejścia, a w razie potrzeby zasłania sąsiadujące budynki i ulice. Żeby wykonać taki parkan rośliny sadzimy naokoło granic posesji. Jeżeli mamy mnóstwo miejsca, najbardziej „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju naturalnym, np. z leszczyny, która dodatkowo daje orzechy. Gdy pragniemy ażeby nasze żywe plot było nadzwyczaj wysokie zaś zarazem wąskie to w cieniu wolno je uformować z wiązu powszechnego, grabu powszechnego ewentualnie klonu polnego. Pamiętajmy natomiast, ze kiedy rośliny nas przerosną, ich redukowanie będzie utrudnione.

Комментариев нет:

Отправить комментарий